Cin Aynası Kitabından Alıntılar

Ercan Keşal

Hayatı:

1959 Avanos(Nevşehir) doğumlu olan Ercan KESAL, ilk ve orta öğrenimini Avanos’ta, lise öğrenimini Nevşehir’de tamamladı.1984 yılında Ege Üniversitesi Tıp fakültesinden mezun oldu.1984-90 yılları arasında Ankara’nın kasaba ve köylerinde hekimlik yaptı. 1990 yılında geldiği İstanbul’da özel sağlık sektöründe yer alarak; poliklinik ve tıp merkezleri kurdu. Halen,1997 yılında kurduğu Özel Okmeydanı Hastanesinin yönetim kurulu başkanlığını sürdürmektedir. 2004-2006 yıllarında İTİCÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji dalında Master Eğitimini bitirdi. Yeditepe Üniversitesi Sosyal Antropoloji Doktora Eğitimini sürdürüyor.

Nuri Bilge Ceylan’ın “UZAK” filmindeki oyunculukla başlayan sinema serüveni, aynı yönetmenin “ÜÇ MAYMUN” ve “BİR ZAMANLAR ANADOLU’ DA” filmlerinde senarist ve oyuncu, “VAVİEN” “DERİN”(kısa), “SAÇ”, “KÜF”, “YOZGAT BLUES”, “SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ”, “HÜKÜMET KADIN (1-2)” , “BEN O DEĞİLİM”, “YOL KENARI”, “PARANIN KOKUSU”, “BULANTI”, “KELEBEKLER”, “GÖRÜLMÜŞTÜR” gibi filmlerde oyuncu olarak devam etti. Oyuncu ve senarist olarak ulusal ve uluslararası bir çok festivalde ödüller aldı.

İlk şiir ve yazıları, Tıp Fakültesi öğrencisi iken, İzmir’de çıkan “Dönem” dergisinde yayımlandı. Mecburi hizmet yıllarında “Son Reçete” dergisinde söyleşiler yaptı, yazılar yazdı. “Era Yayınları”nın kurucularından oldu. “Şizofrengi”de yazdı. Radikal ve Birgün Gazetelerinde her Pazar düzenli olarak güncel hikayeler ve denemeler yayımladı.

“Peri Gazozu” isimli kitabı İletişim Yayınlarından 2013 Temmuz ayında, ‘’Evvel Zaman’’ isimli kitabı ise 2014 Mayıs ayında Ithaki Yayinları tarafından yayımlandı. iletişim Yayınları’ndan 2015 yılında “Nasipse Adayız” isimli novellası yayınlandı. 2016 yılında Ayrıntı Yayınları’ndan “Zamanın İzinde” ve 2017 yılında İletişim Yayınları’ndan “Aslında” kitapları yayınlamıştır.

Sinema ve tiyatro oyuncusu Nazan Kesal’la evli ve Poyraz’ın babasıdır.

kaynak

www.ercankesal.com sitesinden alınmıştır

 

Kitaptan Alıntılar

"Bazen, intiharın eşiğindeki birini dikkatle dinleyip ona yol gösterirsin, ki bu hekimlik sanatıdır; bazen başka bir hayatın mümkün olduğu rüyasını yaşadığın bir meydanı terk etmezsin, ki bu direnme sanatıdır; bazen de geçip giden bir zaman parçasını kamerayla mühürleyip kaydedersin, ki bu da herhalde sinema sanatıdır. Hepsi "yaşama sanatının" parçası, tamamlayanı ve ona dairdir. Aslolan hayattır!"

"Filmler ya da kitaplar dünyayı değiştirmiyor çünkü, filmi seyrettikten kitabı okuduktan sonra, duyguları harekete geçerek dönüşen insanlar değişebiliyor."

"Ahlak, en olmaz zamanlarda "Ben buradayım arkadaş," diyebilmektir."

"Anılar belleğimizin bekçileridir, kalbimizi temizlerler, iyi bakın onlara"

"Bir nesil biter, yeni bir nesil gelir. Güneş de doğar, batar. Yeryüzü sonsuza gider. Tüm ırmaklar denize akar ama deniz dolmaz" Hemingway

"Fakirlik ile aşkı, merhameti, kültür ve memleketi birleştiremez miyiz?" A. H. Tanpınar

"Hüzünlü bir sahneyi neşeli bir çocuk şarkısıyla anlatırsanız hikayenin kederini daha çok duyarsınız" Krusawa

"İnsanlık tarihi mazlumlarla zalimlerin mücadeleleri tarihidir. Bu yüzden mazlumlar birbirinin kardeşi ve diğergamıdır. Mısırlı kölelerle, Sicilyalı köylülerin kardeş olduğu gibi."

"Anneler ölürken bile çocuklarının elini bırakmıyor, ne tuhaf"

"İnsanın anadili,üstelik bir de sürgünde ise eğer,ağza doldurulmuş çivi gibidir.Doludur ama batmaz nedense. Sivridir,gezinir dilinin ucunda ama yaralamaz.İnceden değer diline, dişine ama oradan kalbin en tenha ve hassas yerlerine gider oraya batar!"

"İnsan kalbi değil rakamlar hükmediyor hayatımıza ve artık sadece istatistikleri var bu ülkenin. Suçluyuz ve kederliyiz. Alnımız, kaybettiklerimizin ve anılarımızın ateşiyle yanıyor."

"Ancak, umudun ve iyiliğe inancın rüzgarı düşürür bu ülkenin ateşini, başkası düşürmez"

"Bağırandan değil, susan hastadan korkacaksın asıl."

"Halk sufizminde en iyi dilekte bulunma şekli sessiz dilektir. Kişi gönlü ile konuşabilir. Kalbi dilekler, lafzi dileklerden, dualardan daha makbul sayılır."

"Ölümüne seversen ölürsün"

"Bazılarına göre "kuvvet" para ile organizasyonun çarpımına eşittir. Bize göre de "kuvvet" ivme ve kitleyi ilgilendiren bir büyüklüktür"

"Bütün mitler, dünyanın kuruluşunun ve insanın yaradılışının bir suç veya günah sonucu olduğunu anlatırlar. İlk kurucu öldürme hikayesi Habil ile Kabil'in hikayesidir. Hepimiz (tüm insanlık) Kabil'in çocuklarıyız"

"Bizim coğrafyaya nasip değil ecelnen ölmek..."

"- Baba konuş benimle. Korkuyorum, burası çok karanlık. - Korkacak bir şey yok oğlum... Hem , ne faydası olacak, beni görmüyorsun ki. - Olsun, konuş. Biri konuşunca aydınlık oluyor."

"Yedireceksin doktor bey, yiyen ağız utanır"

"Annelerimiz çok çekti, hala da çekiyorlar işte!"

"Aklımızı zorlayan değil, duygularımızı harekete geçiren şeydir asıl olan. Bu çoğu zaman çok basitmiş gibi gözüken, küçük bir ayrıntıdır"

"Devrim gibidir bazı başlangıçlar, inanır ve vazgeçmezseniz eğer, mutlak gerçekleşir"

"Sazın büyüsü yarasındadır. Ancak yaralı bir gövdeden çıkan ses içli ve ezik olabilir"

"Hayat, tam olarak sizin ona verdiğiniz değerdir. Ne kadar yaşadığınız değil, nasıl yaşadığınız önemlidir."

En tatlısı " Hey canına, biz neler çektik, diye söze başlayabilmektir. Hikayesi olmayan adamlara acıyor gibiyim...." Kemal Tahir'in cezaevinde eşine yazdığı mektuptan

"İnanç... İnsanın gerçekten sahip olduğu ve onu kurtaracak olan tek şeydir!"

"Rüyalarımızı kalplerimizden başka soracağımız hiç kimsemiz yok. Odamızın ortasına düşen güneşin farkında mıyız? Yolumuzu kaybetmişsek, kaynağa dönmemiz lazım. İnsanın kaynağı kendi ruhudur. O halde kaynağa, ruhumuza..."

"Hırsızların, eğer biz istemezsek çalamayacakları tek şey rüyalarımızdır"

"Namuslu hayat sürenleri hiç bir şey korkutamaz"

"Seyirci filmden çıktıktan sonra, oynadığınız karakterle hemen sokağa döndüğünde karşılaşabileceğine inanıyorsa, tamamdır."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir